
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Interface | 2-Wire, I²C, SMBus, Serial |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Digital, I²C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.8 V |
| Accuracy | 3 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Number of Bits | 11 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.8 V |
| Resolution | 11 bit |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 1264
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51005
Ext.Price$0.51005
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51005 | $0.51005 |
| 10 | $0.46950 | $4.69500 |
| 25 | $0.43218 | $10.80450 |
| 50 | $0.39782 | $19.89100 |
| 100 | $0.35624 | $35.62400 |
| 300 | $0.31901 | $95.70300 |
| 500 | $0.28567 | $142.83500 |
| 1000 | $0.27116 | $271.16000 |
| 3000 | $0.25738 | $772.14000 |
| 5000 | $0.24431 | $1221.55000 |
